Long Narrow Shower Drain
This shower drainer is a rectangularly shaped, long, and narrow drain. It can be installed along the wall. A perfect fit for walk-in showers, linear drains ensure optimal drainage and style.
- Description
- Inquiry
Description
Specification:
| Model Number | DW-17 |
| Material | Stainless steel 304 |
| Length Range | 300 – 2000MM |
| Outlet Size | Dia. 40mm |
| Siphon | ABS & SS304 for Option |
| Surface Finish | Brushed / Polished / Mirror / Gold / Black / Rose Gold / Gun Grey |
| Accessories | Grate Lifting Hook, Instruction, Hair Strainer, Adjustable Legs |
| Flow Capacity | 30-40L/M |
| Width | 70mm |
| Height | 70mm |
| Application | bathroom, shower room, kitchen, swimming pool, washroom, wet room, balcony or outdoor–etc. |
| Certification | CE, ISO9000, EN1253-1:2015 |
| Warranty | 20 years |
| Service | OEM/ODM |
| After-sale Service | Online technical support |
| Supply Ability | 10000 sets per Month |
| Delivery Time | 15-30 days |
| Regular MOQ | 20 sets |
| MOQ for custom logo | 300 sets |
| MOQ for customized package | 300 sets |
| MOQ for graphic custom | 300 sets |

















